LHS girls run away with Worthington invite title

Track teams from Luverne and Adrian competed at the Worthington Invitational Thursday.

The Luverne girls ran away with the team title by scoring 182.83 points to best second-place Worthington (145 points) and the rest of the eight-team field.

The Worthington boys topped Luverne 179.5-139.5 to emerge as the team champion in an eight-team field.

The Adrian boys scored 37.5 points and the AHS girls recorded 25 points to place seventh in their respective fields.

The LHS girls won six event titles and placed second in five events during their run to the team crown.

Kynzie Smedsrud (16.89 in the 100 hurdles and 49.53 in the 300 hurdles) and Gabrielle Ferrell (2:28.32 in the 800 and 5:24.18 in the 1,600) won two individual events each.

Morgan Edwards claimed the shot put title with a toss of 36-7 ½.

Luverne also won the 800-meter relay with a time of 1:52.38. Sierra Schmuck, Naomi Dooyema, Smedsrud and Joci Oye formed the team.

Dooyema (27.52 in the 200), Kami Sawtelle (34-2 in the shot), Bergin Flom (7-6 in the pole vault) and Tianna Doppenberg (14-11 ¾ in the long jump) placed second individually.

Schmuck, Dooyema, Oye and Doppenberg placed second in the 800-meter relay in 53.34.

Moriah Bullerman turned in the best effort for the AHS girls by placing second in 5:49.05.

The Luverne boys won six meet championships and placed second in four events during the meet.

Jackson Winter won the 100- and 200-meter dashes with respective 11.3 and 22.71 times, while Payton Stemper (2:09.11 in the 800), Ethan Marshall (10:43.22 in the 3,200) and Jeremiah Dooyema (10-0 in the pole vault) claimed one individual crown each.

LHS also won the 800-meter relay with a time of 1:35.94. Jackson Winter, Cyris Halverson, Brandon Winter and Trenton Rops formed the team.

Rops placed second in the 110- and 300-meter hurdles with respective 16.02 and 42.35 efforts.

The Cards placed second in the 1,600- and 3,200-meter relays with 3:42.7 and 8:35.47 times. Stemper, Drew Weis, Marshall and Mitchell Oehlerts formed the squads.

Taylor Recker turned in the top effort for the AHS boys by clearing 5-8 to win the high jump.

Here is a look at the rest of the top eight efforts turned in by area athletes at the meet.

 

LHS girls

Third place: Jaidyn Elbers, 300 hurdles, 50.73; Elbers 100 hurdles, 18.52; Sawtelle, discus, 103-8; Madison Schandelmeier, pole vault, 7-6; Smedsrud, triple jump, 30-9 ½.

Fourth place: Schmuck, 100, 13.55; Doppenberg, 200, 28.04; Mackenzie Petersen, 300 hurdles, 53.06; Edwards, discus, 102-6; 800 relay (Sydney Biever, Melissa Teal, Greta Ahrendt and Meghan Mollberg), 1:59.25; 1,600 relay (Ferrell, Elbers, Petersen and Ivy Hudson), 4:33.88; 3,200 relay (Schandelmeier, Mariah Aukes, Mallory Thorson and Madison Reisdorfer), 10:55.72.

Fifth place: Doppenberg, 100, 13.66; Claire Baustian, 3,200, 13:37.41.

Sixth place: Oye, 100, 13.72; Reisdorfer, 1,600, 6:04.28; Petersen, 100 hurdles, 19.23; Aukes, pole vault, 6-0.

Seventh place: Flom, high jump, 4-4.

Eighth place: Hannah Ehlers, pole vault, 6-0; Thorson, long jump, 12-10 ¾.

 

Adrian girls

Fourth place: Bullerman, 800, 2:38.56.

Fifth place: Katia Suarez, 400, 1:07.64.

Seventh place: Morgan Sauer, 3,200, 13:40.1; 400 relay (Shaina Combs, Morgan Kern, Katie Reisdorfer and Suarez), 56.77.

Eighth place: Sauer, 1,600, 6:13.65.

 

LHS boys

Third place: Logan Stratton, shot, 43-11 ½; Stratton, discus, 14-9.

Fourth place: 400 relay (Halverson, Tanner Wiese, B.Winter and Mitchell Muller), 48.58.

Fifth place: B.Winter, 400, 55.95; D.J. Reker, discus, 118-8.

Sixth place: Halverson, 100, 12.35; J.Dooyema, 800, 2:19.32; Weis, 1,600, 5:10.17; Muller, 110 hurdles, 18.94; Ben Wagner, high jump, 5-0.

Seventh place: Dalton DeSollar, 3,200, 11:57.96; Dylan Thorson, shot, 40-3 ½; Brennan Hart, discus, 112-2; Eli Haugom, high jump, 4-10.

 

Adrian boys

Third place: Theron Miller, high jump, 5-4; 400 relay (Zach Bierman, Miller, Tanner Kamm and Recker), 48.14.

Fourth place: 1,600 relay (Bierman, Kamm, Miller and Recker), 3:45.72.

Fifth place: 800 relay (Bierman, Chris Christians, Kamm and Recker), 1:39.94.

Sixth place: Miller, 200, 24.84.

Seventh place: 400 relay (Kasey Madtson, Quinn Cleveland, Tristian Nelson and Hunter Heitkamp), 50.7.

Eighth place: Christians, 400, 1:00.45; Kamm, high jump, 4-10.

Comment Here